“Spisek”, drugi tom niezwykle wciągającej "Trylogii rzymskiej”. Cyceron, słynny mówca i adwokat, musi dołożyć wszelkich starań, by powstrzymać zamach stanu, jaki planuje Lucjusz Katylina.
W Rzymie nieustannie trwa walka o władzę. Na arenie pojawia się trzech wyjątkowych, potężnych gladiatorów. Jednym z nich jest namiestnik Hiszpanii, Gajusz Juliusz Cezar. Drugim, najbogatszy człowiek w państwie, Marek Krassus. Trzecim, sam Pompejusz zwany Wielkim. Nie można zapominać również o Katylinie. Ten awanturnik, człowiek zupełnie niezrównoważony, planuje zamach stanu. Jedynie Marek Tulliusz Cycero może temu zapobiec. Narazi się przy tym na utratę nie tylko mienia, ale i życia. Czy mimo to podejmie ryzyko? Czy uda mu się udaremnić krwawe zamiary Katyliny?
W tej fascynującej powieści możemy przenieść się w czasy schyłku rzymskiej republiki. A był to okres nieustannego fermentu i niepokojów. Krwawe zmagania Mariusza i Sulli nadal wybrzmiewają echem zarówno w stolicy, jak i w prowincjach. Wieczne miasto tętni życiem, intrygami, pełno tu zwalczających się stronnictw, spisków, udanych i powstrzymanych zamachów.
Wśród chaosu na pierwszy plan wysuwa się w republice trzech patrycjuszy, tworzących triumwirat: Cezar, Krassus i Pompejusz. Weterani wojen, niezwykle doświadczeni, przebiegli i utalentowani politycy. Każdy z nich próbuje możliwie jak najbardziej rozszerzyć swoje wpływy. Robert Harris zabiera nas w pasjonującą wyprawę w przeszłość. Ta powieść iskrzy bogactwem wątków i historycznych szczegółów, które budują specyficzny klimat tej opowieści. Opowieści, od której trudno się oderwać!
Oto drugi tom "Trylogii rzymskiej”. Cykl określa się też niekiedy jako "Imperium rzymskie”. W jego skład wchodzą następujące powieści: "Cycero”, "Spisek”, "Dyktator”.
O autorze
Robert Harris jest brytyjskim powieściopisarzem, który przygotował już niejeden bestseller. Prócz tego, sprawdza się jako komentator polityczny oraz dziennikarz. Jest absolwentem Cambridge University, gdzie studiował literaturę angielską. Z początku stawiał na karierę reporterską, rozpoczynając współpracę z telewizją BBC, potem jednak poświęcił się również pisaniu.
Jego specjalnością są thrillery historyczne, które są doceniane na całym świecie pod względem literackiego kunsztu. Nie stroni także od utworów spod znaku literatury faktu. Interesującą pozycją jest również jego “Fatherland” zaliczany do nurtu historii alternatywnej, w którym to nazistom udaje się wygrać II Wojnę Światową.